תלמןד ישראלי גליון 177

ידידי התלמוד הישראלי !

 

"הָעוֹלָם מָלֵא זְכִירָה וְשִכְחָה

כְּמוֹ יָם וְיָבָּשָה, לִפְעָמִים הַזִּיכָּרוֹן

הוּא הַיָּבָּשָה  הַמּוצֶקֶת וְהַקַּיֶּימֶת

וְלִפְעָמִים  הַזִּיּכָּרוֹן  הוּא הַיָּם שֶמְכַסֶה  הַכּוֹל

כְּמוֹ בַּמַּבּוּל, וְהַשּכְחָה הִיא יַבָּשָה מַצִּילָה כְּמוֹ ארָרָט"

[יהודה עמיחי]

 

 

פעולת הזיכרון היא פעולה שכלית, חושית ונפשית מרתקת , שעדיין מפעימה ומאתגרת חוקרים רבים. חוקרי הזיכרון מאפיינים סוגים שונים של זיכרון ובהם- זיכרון חושי, זיכרון אייקוני, זיכרון הדהודי, זיכרון לטווח קצר, זיכרון העבודה, זיכרון לטווח ארוך, זיכרון מפורש, זיכרון סמנטי, זיכרון אירועי, זיכרון מרומז, זיכרון תהליכי, זיכרון חזותי, זיכרון מרחבי, זיכרון תלוי מצב רוח, ועוד כהנה וכהנה איפיונים הגדרות ותת הגדרות.

 

 

העם היהודי הוא עם שזוכר. הוא זוכר את האבות והאימהות, את יציאת מצרים, את ההיסטוריה הרחוקה שלו ואירועים שהתרחשו לפני אלפי שנים. מייסד תנועת החסידות – רבי ישראל בעל שם טוב [הבעש"ט] טבע את המשפט- 'בזיכרון סוד הגאולה'. עם שזוכר מנין הוא בא – גם ידע לאן הוא הולך.

 

השבת הקרובה, היא השבת שלפני פורים, נקראת 'שבת זכור'. העם היהודי יתכנס בשבת ובחג הפורים ויזכיר לעצמו שוב ושוב בקריאת התורה והמגילה- 'זכור את אשר עשה לך עמלק'- לדורותיו ולסוגיו. מטרת הזיכרון הזה איננה רק לצורך התיעוד ההיסטורי- אלא בעיקר למען הפקת הלקחים והמסקנות, ולחידוד הרגישות והחושים בהווה ולקראת העתיד.

 

העלון השבועי של התלמוד הישראלי, מעבר לחלק התלמודי שבו, עוסק גם בעלייה הרביעית ארצה, שהייתה בין השנים 1924-1929. עלייה זו שבה עלו ארצה

כ 80,000 איש שתרמו תרומה משמעותית להתיישבות בארץ, כונתה גם 'עליית גרבסקי'. גרבסקי היה שר אוצר פולני אנטישמי, שהמדיניות שלו גרמה בין היתר ליהודים רבים לעלות ארצה. הזיכרון היהודי הלאומי מזכיר לנו שלפעמים דווקא מדיניות של שנאה ואנטישמיות מצד שונאי ישראל לסוגיהם- מהווה את גורם העלייה ודירבון היהודים לשוב לארצם, אגב- כפי שקרה גם לאחר גזרות המן בשושן הבירה, שבהמשכם החלה שיבת ציון הראשונה.

 

פרויקט התלמוד הישראלי בו נוטלים חלק מדי שבוע רבבות ילדים, בני נוער ומבוגרים ברחבי העולם היהודי – מעבר לצד הלימודי שבו, תורם גם הוא את חלקו לשימור הזיכרון ההיסטורי של חכמת וחכמי ישראל, של תקופות, מקומות ,אירועים ודמויות הוד בעם היהודי, ושימור זיכרון ערכי היסוד של העם היהודי. על כך שמחתנו וגאוותנו.

 

בית התלמוד הישראלי מאחל לכל בית ישראל חג פורים שמח, בריאות איתנה ובשורות טובות.

 

 

בברכה, בהוקרה ובידידות

 

 

מאיר יעקבסון        אבי רט               רו"ח חיים פרייליכמן

מייסד ועורך      מנהל חינוכי ועורך      יו"ר חבר הנאמנים

 

 

https://www.facebook.com/talmudisrael/

https://www.youtube.com/channel/UC5YNq0SIKczAsmmmpouTaXQ

 

 

 

 

2 Attachments

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*