גליון 113

ידידי התלמוד הישראלי !

 

בימים גשומים אלו של גשמי ברכה, ושל הסכם האקלים ההיסטורי בפריז , בו החליטו מרבית מדינות העולם המפותח לקחת אחריות על כדור הארץ ולפעול למען הגנת הסביבה, להגביל את ההתחממות הגלובאלית, למצוא אנרגיות מתחדשות ותחליפים לדלקים מזהמים, למנוע פליטות של גזי חממה, ולנסות לשמור על כדור הארץ למען העתיד ולמען הדורות הבאים, אנו נזכרים בדברי התלמוד במסכת תענית:

" אמר ר' יוחנן: שלושה מפתחות בידו של הקב"ה שלא נמסרו ביד שליח, ואלו הן – מפתח של גשמים ומפתח של חיה [יולדת] ומפתח של תחיית המתים".

 

הרעיון הוא שהמפתח לגשם בעולם, ליצירת תינוקות ולתחיית המתים, נמצא בידיו של בורא העולם, אך זה לא פוטר מאחריות את בני האדם ואת האנושות מלעשות את כל הפעולות הטבעיות, המקצועיות והאנושיות כדי להיעזר במפתח הזה, ולשתף איתו פעולה כדי ליצור מציאות חיים יותר טובה.

 

מפתח הגשמים אומנם בידי הקב"ה – אך בני אדם הם המנהלים את משק המים, ואחראים על אגירתם, הובלתם, ניקיונם וחלילה זיהומם. מפתח הלידה אומנם בידי הקב"ה – אך הרופאים והמיילדות הם שליחיו לבצע את פעולת הלידה על הצד הבריא והטוב ביותר.

 

בכך- הבורא וברואיו שותפים בבריאה, ובאחריות לשמירת הטבע והעולם. זו שותפות מבורכת שבצד הזכות שבה- גם חובה ואחריות גדולה בצידה.

 

בשולי הדברים החשובים הללו נאמר, שבעוד מנהיגי העולם עסוקים בשמירה שכדור הארץ לא יתחמם, אנו בתלמוד הישראלי עסוקים דווקא בהגברת החימום…חימום הלבבות של ההורים המורים והילדים השותפים לחוויה החינוכית והקהילתית של לימוד התלמוד הישראלי. ההתחממות הזו מתקבלת בברכה ובשמחה בכל מקום בו פועל התלמוד הישראלי…

 

 

ברכות ליושבי הארץ  לחורף בריא ולגשמי ברכה, ולכל יושבי תבל שיזכו לחיות בכדור הארץ הזה, כשהוא מזוהם פחות, ונקי ואיכותי יותר.

 

בידידות

 

 

מאיר יעקבסון        אבי רט               רו"ח חיים פרייליכמן

מייסד ועורך      מנהל חינוכי ועורך      יו"ר חבר הנאמנים

 

 

 

 

 

 

 

Attachments area

Preview attachment TALMUD_ISRAELI _113_פרשת ויגש- תלמוד ישראלי.pdf

TALMUD_ISRAELI _113_פרשת ויגש- תלמוד ישראלי.pdf

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

*